Menu
toprbg.jpg

Czasami w zalewie „przeciętnych rowerów”, które mamy przyjemność naprawiać, zdarzają się prawdziwe ciekawostki.. a właściwie można by powiedzieć nawet „Perły dawnej inżynierii rowerowej”. Oto przykład: tylna piasta Helicomatic marki Maillard.

Trochę historii:

Rowery w latach '70 i '80 wyposażane były głównie w spotykane jeszcze dzisiaj w tańszych rowerach piasty z nakręcanym wolnobiegiem. Problem polega na tym, że podczas pedałowania wolnobieg dokręca się ustawicznie co wymaga sporych zachodów przy próbie odkręcenia go. Dodatkową wadą tego rozwiązania jest mały rozstaw łożysk piasty, co powoduje wyginanie się osi a w konsekwencji uszkodzenie łożysk.

Rozwiązaniem tych problemów miała być konstrukcja pana Francisa Bes'a, francuskiego wynalazcy opatentowana w latach '70 ubiegłego wieku. Założeniem konstrukcji było umożliwienie rowerzyście demontaż wolnobiegu w łatwy sposób nawet w warunkach polowych w celu np wymiany uszkodzonej szprychy. Zostało to osiągnięte przez zastosowanie śrubowego wielowypustu (wykorzystywanego później w logo Helicomatic), na który to nasuwany był wolnobieg wraz z zębatkami a całość blokowana była przez nakręcenie pierścienia blokującego za pomocą małego, poręcznego klucza w formie breloczka z otwieraczem do butelek jako rękojeścią

Dodatkowym atutem tego rozwiązania było maksymalne rozsunięcie łożysk piasty co znacznie wzmocniło konstrukcję odciążając oś, mało tego, jak informuje nas napis „Etanche” widoczny na kapslu łożyska całość była „wodoodporna”!

Zanim piasty Helicomatic zostały wprowadzone do produkcji firma Maillard została wykupiona przez Sahsa, a ten następnie w 1997r został wchłonięty przez korporacje SRAM która to prawdopodobnie jest właścicielem patentu do dzisiaj. Dlaczego patent się nie przyjął?

W tym samym czasie Shimano zaczęło produkcję swojego, znanego do dzisiaj systemu opartego na bębenku i nakładanej kasecie które rozwiązani wyparło z rynku całkowicie konstrukcję Pana Francisa Bes'a.

Po tej dawce rowerowej archeologii wypada dodać, że piasta do dzisiaj (30-40 lat!!!) obraca się w sposób, którego mogły by pozazdrościć topowe np Mavic'ki i co pewne, odpowiednio serwisowana będzie to robić pewnie przez następne 40 lat!!

IMG_7587.jpgIMG_7588.jpg
< Wróć do TOP TEN