Menu
toprbg.jpg

Piasta Shimano 7-bieg: Serwis Rowerowy Zielony Rower Tychy - naprawa rowerów.

Są takie „roboty”, że trzeba mieć do tego dzień :) Czasem jest tak, że wszystko leci z rąk, klucze się chowają, a wypadająca z rąk śrubka jest w stanie znaleźć drogę w najciemniejszy kąt - hen daleko za nogą od stołu, tą w rogu, skąd nie da się jej wyciągnąć, no chyba że po wyniesieniu połowy warsztatu! :)

Na pewno nie był by to dobry dzień na serwisowanie chyba jednego z bardziej skomplikowanych urządzeń jakie można znaleźć w typowym rowerze, mianowicie: piasty tylnej typu Sturmey-Archer w tym przypadku w wersji Shimano.

2013_08_29_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_001.jpg2013_08_29_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_002.jpg
Piasty tego typu często spotykane są w rowerach miejskich (czasem i turystycznych, a nawet górskich np 14 biegowy Rohloff) charakteryzują się tym, że mimo braku widocznej przerzutki można zmieniać przełożenia.. jakoś tam w środku się to dzieje... „czarodziejsko” :) Nie będziemy się bardzo wbijać w szczegóły bo to sporo teorii i rysunków... jak ktoś chce to się i tak dowie, a jak ktoś nie chce to i tak nie zrozumie. W skrócie.. wewnątrz znajduje się układ kółeczek zębatych (tzw przekładnia planetarna - nazywana także obiegową), które to pośredniczą w przeniesieniu napędu z koła łańcuchowego na piastę koła, czyli na samo koło. Charakterystycznym łańcuszkiem wystającym z osi za pośrednictwem linki i manetki zmieniamy układ współpracujących wewnątrz kółeczek zębatych, przez co zmieniamy przełożenie. Proste? Nie! Lecz cytując klasyka austronomii: "A jednak się kręci!"

Ciekawostką jest fakt, że piasta została opatentowana już po „klasycznym” układzie gdzie łańcuch przesuwany jest pomiędzy różnej wielkości trybami. Jednak w czasach gdy ten system powstał (XIX wiek), nie zdawał egzaminu z powodu wiecznego błota zalegającego na drogach, stąd popularność zamkniętej konstrukcji. Żeby było jeszcze ciekawiej, piasta wyposażona jest także w hamulec – jak w typowym „składaku”... pedałami do tyłu i 3 metrowy ślad gumy na asfalcie ;) Reasumując - niezła zabawa na spokojny dzień w warsztacie (puzzle). Uwaga!! Stanowczo odradzamy samodzielne zabieranie się za rozkręcanie takiej piasty w domu!< Wróć do bloga