Menu
toprbg.jpg

Ostatni dzwonek  - Serwis Rowerowy Zielony Rower Tychy - naprawa rowerów.Rzecz o niewykręcających się suportach...czyli kolejna historia z cyklu „co się nie da jak się da!” :)

Nie ma to jak porządnie „zapieczony” suport. Najlepiej stalowe miski w stalowej ramie niewykręcane od ćwierć wieku. Każdy z mechaników to lubi!

Zaczyna się niepozornie. Przecież wygląda ładnie. Ściągnie się korby włoży się klucz przekręci i po sprawie... a tu niestety! Minęła godzina, czasem dwie, na podłodze kałuże specyfików penetrująco-odrdzewiająco-zozluźniających połączenia, dwa klucze objechane, sąsiedzi nauczeni kilku nowych przekleństw, a suport jak siedział tak siedzi!

Zdarza się ale... BEZ PANIKI!

2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_001.jpg2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_002.jpg2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_003.jpg2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_004.jpg2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_005.jpg2013_06_28_serwis_rowerowy_zielony_rower_tychy_006.jpg

Klasyczna akcja w stylu irlandzkim czyli spawarka razy siła mięśni! :) No tak, ale w czym tak na prawdę tkwi (tkwił?) problem?

Otóż w klasycznych suportach, gdzie kulki toczą się po bieżniach wkręconych bezpośrednio w ramę (osobne wkręcane miski, kulki w wiankach i ośka) materiał miski z biegiem czasu odkształca się plastycznie pod wpływem sił wywieranych przez toczące się po nim kulki .. obrazowo mówiąc - rozwałkowuje się. To powoduje „pęcznienie” miski i deformację samego gwintu. Efekt ten plus zjawiska związane z korozją powodują, że demontaż takiej miski jest niesamowicie trudnym zadaniem.


Ok więc jak TO zrobiliśmy?  Ano do zakleszczonej miski dospawaliśmy starą ośkę, na którą założyliśmy stare ramię korby. Na ramię korby założyliśmy „kąsek ruły”, a potem to już za Panem Archimedesem: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię!"  Czyli?...jeśli rura ma metr, mechanik waży 90kg (zakładamy, że w akcie desperacji wiesza się całym ciężarem) to na gwint oddalony o od osi obrotu (np dla suportu angielskiego) o r=0,018m zadziała... jakieś 5000kg! Dźwignia jak sie patrzy no i to oczywiście uproszczone kalkulacje, ale dają nieco pojęcia o sile jaką dysponujemy! ;) Reasumując..nie ma szans żeby nie puściło!

Następnie przeprowadzamy dokładne oględziny ramy, poprawiamy gwint bo zazwyczaj w miejscu gdzie miska była odkształcona od kulek gwint w mufie jest uszkodzony. Trzeba więc ponownie nagwintować, potem wkręcamy nowy wkład suportu, zakładamy korby no i... kolejny szczęśliwy klient

Akcje takie uzgadniamy oczywiście z właścicielem roweru, ponieważ nie zawsze obejdzie się bez delikatnych uszczerbków na lakierze, no ale coś za coś...

I po raz kolejny powtarzamy jak mantrę: gdyby rower serwisowany był regularnie, taka akcja nie musiała by mieć miejsca. Przy którymś z dużych przeglądów zauważyli byśmy początki odkształceń misek i w porę wymienilibyśmy je zanim było by za późno! Teraz niby jeszcze za późno nie było :) Tak z poczatkiem wakacji.... naprawdę "ostatni dzwonek". < Wróć do bloga